Jaka jest największa pizza na świecie? Sprawdzamy rekordy Guinnessa!

Jaka jest największa pizza na świecie? Sprawdzamy rekordy Guinnessa!

PizzaBabilon

Wielu z nas bez tej potrawy nie wyobraża sobie codziennego życia. Pizza już na stałe zagościła w naszym jadłospisie ? u jednych stanowi smaczny dodatek, inni korzystają z jej smaku znacznie częściej. Nic dziwnego, chrupiące ciasto, dopasowany sos i odpowiednie dodatki stanowią smaczną kompozycję. Dziś jednak zwrócimy uwagę na pizze, które dzięki swoim właściwościom zagościły na kartach księgi Guinnessa…

Najdroższa pizza świata

Obecnie rekordowo drogą pizzę można zamówić w restauracji Industry Kitchen na Manhattanie. Na zakup potrawy nie każdy jednak będzie mógł sobie pozwolić ? jej koszt wynosi 2700 dolarów, czyli ponad 9000 złotych! Oznacza to, że pojedynczy kawałek przysmaku jest wart około tysiąca złotych!

Co ma w swoim składzie najdroższa pizza świata? Jest ona przygotowywana na spodzie truflowym z dodatkiem atramentu z kałamarnicy. Ciasto posypywane jest przy tym płatkami 24 karatowego złota, a na jego powierzchni znajdą się najcenniejsze składniki, takie jak angielski ser pleśniowy Stilton, czarny kawior, trufle oraz pasztet foie gras. Co ciekawe, pizzę można zamówić również dzisiaj, jednak rezerwacji dania należy dokonać nawet z kilkudniowym wyprzedzeniem. Nic dziwnego, dobór tak wyszukanych składników musi potrwać!

Najdłuższa pizza na świecie z polskim akcentem w tle

Obecny rekord w przygotowaniu pizzy o największej długości należy do ciasta z miejscowości Fontana w Kalifornii (USA). W 2017 roku Amerykanie upiekli potrawę, która miała 1930 metrów długości. Do przygotowania ciasta zużyto ponad 8 ton ciasta, 2,5 tony sosu pomidorowego oraz 1,5 tony sera mozzarella. Nad przygotowaniem dania pracowało ponad 100 osób i pieczono je przeszło 14 godzin.

Gdzie tu polski akcent? Pewnie nie każdy wie, że przed popisowym daniem z Fontany, rekord najdłuższej pizzy należał do krakowskich kucharzy! W 2010 roku upiekli oni placek mierzący 1 km i 10 metrów. Pizza została przygotowana 29 sierpnia podczas imprezy Pizza w skali Makro na Krakowskich Błoniach.

Kto najszybciej zjadł pizzę?

Smakosze włoskiego ciasta z pewnością zaintryguje informacja, że na świecie regularnie podejmowane są także próby pobicia rekordu w jedzeniu pizzy na czas. Aby zadanie mogło być oficjalnie uznane, trzeba jednak spełnić kilka warunków:

  • placek nie może ważyć mniej niż 150 gramów,
  • obowiązkowymi składnikami pizzy są sos i ser,
  • pizza musi być zjedzona z wykorzystaniem noża i widelca, w razie potrzeby można popijać pokarm wodą.

Obecnie rekord w szybkości jedzenia potrawy należy do Filipińczyka Kevina Mediny. Udało mu się zjeść 30-centymetrowy placek w czasie 32,28 sekundy! Przebił on Kanadyjczyka Petera Czerwińskiego, który do 2015 roku był rekordzistą w tej konkurencji, o prawie 20 sekund! Przypominamy jednak, że wciąż można rekord poprawiać…

Podziel się z innymi: