Pizza jest obecnie jednym z najpopularniejszych dań na całym świecie. Jej smak zna chyba każdy, choć nie wszyscy wiedzą, że potrawa ma dość bogatą historię i wywodzi się jeszcze z czasów starożytnych. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy kilka ciekawostek dotyczących dania.
Pizza od “picea” – co oznacza to słowo?
Pizza to nic innego jak cienki placek z mąki pszennej ozdobiony nielicznymi dodatkami i sosem pomidorowym. Sama nazwa potrawy pochodzi od łacińskiego sformułowania “picea”, które właśnie oznacza “placek mączny”. Potrawa znana jest we Włoszech od czasów starożytnych, a pierwsze oficjalne wzmianki dotyczące potrawy pojawiają się w przekazach z końca X wieku.
Pierwotny wygląd potrawy był nieco inny od pizzy w postaci znanej dzisiaj. Ciasto w starożytności podawano z oliwą z oliwek, kawałkami sera, rybami lub smalcem. Obecny kształt i wygląd potrawy utrwalił się w XIX wiecznym Neapolu. To tutaj w 1889 roku na cześć ówczesnej Królowej Włoch Katarzyny II Sabaudzkiej kucharze przygotowali specjalny wariant ciasta o nazwie Margherita. Kolorowe składniki potrawy miały odzwierciedlać flagę słonecznej Italii.
Pizza w Polsce znana od XVI wieku
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że popularna potrawa była znana już wiele wieków temu. Po raz pierwszy tego typu danie zostało zaprezentowane w Krakowie przez włoskich kucharzy sprowadzonych na dwór Królowej Bony Sforzy – żony Zygmunta Starego. Duży wpływ na popularyzację potrawy w kraju mogła mieć wtedy bieda – brak dostępu do żywności sprawił, że placek pszenny z nielicznymi dodatkami z pewnością zdobył uznanie.
Szerszą popularność pizza zyskała dopiero pod koniec XX wieku. W 1974 roku w Słupsku powstała pierwsza polska pizzeria w barze mlecznym o nazwie “Poranek”. Inicjatorem projektu był Tadeusz Szołdra – dyrektor Zakładu Nowoczesnych Wdrożeń PSS “Społem”. Dzięki podróżom po Europie miał on okazję spróbować włoskich potraw, które postanowił przenieść na polski rynek.
Kilka ciekawostek o pizzy, które warto wiedzieć
Badania pokazują, że w sobotnie wieczory jemy najwięcej popularnej potrawy. Największymi konsumentami pizzy są Norwegowie, statystyczny mieszkaniec tego kraju spożywa ponad 5 kg pizzy rocznie. Koneserzy pszennego placka stawiają najczęściej na sprawdzone dodatki, takie jak pieczarki, szynka, cebula, papryka czy salami.
Powstało też kilka rekordów związanych z ulubioną przez wszystkich potrawą. Największa na świecie pizza została wyprodukowana w RPA w 1990 roku. Do jej przygotowania zużyto prawie 4 tysiące kg sera i 2 tys. kg sosu pomidorowego. Ciasto miało średnicę 37,4 m i ważyło ponad 12 ton.
Rekord w szybkości jedzenia potrawy należy do Filipińczyka Kevina Mediny, któremu konsumpcja klasycznej pizzy zajęła nieco ponad pół minuty. Z kolei najdłuższą pizzę świata przygotowano w Neapolu. Miejscowi kuchmistrzowie upiekli potrawę mierzącą 1,8 km długości!