kamień do pizzy

Po co kamień do pizzy? Czy warto go stosować?

PizzaBabilon

Upieczenie idealnej pizzy, choć wydaje się prostym zadaniem wcale takie nie jest. Oczywiście w domowych warunkach z pewnością przygotujemy smaczną potrawę, jednak to, czy będzie ona porównywalna z daniami serwowanymi w typowej włoskiej pizzerii już nie jest tak oczywiste. Zwłaszcza że każdy amator potrawy potwierdzi, że najlepszą pizzę przygotować można tylko na kamieniu. Czy faktycznie jest to aż tak istotne podczas przygotowania ciasta?

Kamień czy blacha do pizzy? Co będzie lepsze?

Prawie każda renomowana pizzeria ma do dyspozycji odpowiedni piec, w którym temperatura przekracza nawet kilkaset stopni. W domowym piekarniku raczej są pewne ograniczenia, jednak i to nie przeszkadza w przygotowaniu idealnej potrawy. Wielu specjalistów zaleca jednak wykorzystanie specjalnego kamienia, który znacznie lepiej akumuluje, rozprowadza i oddaje zmagazynowane ciepło do ciasta.

Eksperci przekonują, że kamień równomiernie pochłania wilgoć z ciasta gwarantując perfekcyjne wypieczenie pizzy. Blacha również się rozgrzewa, choć oddaje ona ciepło znacznie szybciej, przez co ciasto może ulec przypaleniu. Kamień do pizzy może też znacznie skrócić czas wypieku potrawy – do jej przygotowania w tym przypadku wystarczy około 5 minut! Poza tym pizza z kamienia smakuje zdecydowanie inaczej – jest chrupiąca, idealnie wypieczona i po prostu smaczniejsza.

Jaki kamień wybrać?

Najpopularniejszym wyborem jest kamień szamotowy. To produkt przygotowany na bazie glinokrzemianów i krzemionki, który wykazuje dużą ognioodporność. Mimo niewielkiej grubości ma sporą wagę i odznacza się wysoką porowatością. Umożliwi ona kompleksowe wypieczenie ciasta na całej powierzchni, choć jednocześnie kamień szamotowy znacznie trudniej jest przez to wyczyścić.

W sklepach możemy znaleźć także inne rodzaje kamieni, takie jak:

  • kamień granitowy o zdecydowanie mniejszej porowatości. Jest bardziej wytrzymały, lecz w mniejszym stopniu wchłania wilgoć z ciasta niż kamień szamotowy,
  • kamień ceramiczny. Zdecydowanie lżejszy od dwóch pozostałych. Doskonale nadaje się do wypieku pizzy, choć użytkownicy czasem skarżą się na częstsze przywieranie ciasta,
  • kamień wulkaniczny. Najmniej dostępny produkt o właściwościach zbliżonych do produktu granitowego, lecz większej porowatości.

O czym warto pamiętać w trakcie pieczenia pizzy na kamieniu?

Kamień zawsze wkładamy do zimnego piekarnika, najlepiej na najniższą półkę. Następnie ustawiamy odpowiednią temperaturę i czekamy aż produkt się nagrzeje. Nie możemy wkładać kamienia do rozgrzanego piekarnika, ponieważ zbyt wysoka temperatura mogłaby doprowadzić do jego spękania.

Wkładając ciasto na pizzę musimy być bardzo ostrożni. Kamień rozgrzewa się do bardzo wysokich temperatur, przez co nawet nieumyślne dotknięcie palcem może skończyć się poważnym oparzeniem. Dlatego pizzę najlepiej nakładać za pomocą specjalnej łopatki.

Podziel się z innymi: