złota moneta z wybitym logiem bitcoina

Pizza zamo?wiona za 10 000 Bitcoino?w

BabilonAdmin

Dokładnie 22 maja 2010 roku, dokonano pierwszego zakupy pizzy przez płatność Bitcoinami, w tym roku to wydarzenie będzie świętowało swoją 8 rocznicę.

To historyczny zakup, ponieważ ta kryptowaluta, pierwszy raz miała jakąś realną wartość i dokonano za jej pomocą prawdziwej transakcji. W 2010 roku, Bitcoin kosztował jedynie ułamek centa, programista Laszlo Haneycz zapłacił za dwie pizze 10000 BTC.Restauracja, która zgodziła się, na taką płatność, znajdowała się w Jacksonville na Florydzie i nosiła nazwę Papa John’s pizzas. 10000 BTC to w tamtym czasie, wyniosło około 30 dolarów. W obecnym roku taka ilość Bitcoinów, była by warta więcej niż 82 milionów dolarów, ten fakt sprawiłby, iż pizza kupiona w restauracji Papa John’a zostałaby najdroższą pizzę, jaka została sprzedana na całym świecie.

Jak doszło do takiej transakcji?

   Programista Laszlo Haneycz był użytkownikiem forum Bitcointalk.org i to właśnie na nim zgłosił swoją chęć zakupienia dwóch pizz. Chciał dokonać płatności z użyciem kryptowaluty. Wtedy ten pomysł był bardzo dobry, gdyż Bitcoin nie miał zbyt dużej wartości. Drugi użytkownik forum dyskusyjnego pochodzący z Wielkiej Brytanii odpowiedział na ogłoszenie. Zgodził się zamówić dla Haneycza dwie duże pizze z cebulą, pomidorami, pieczarkami, pepperoni i papryką oraz z dostawą do domu w zamian za 10 000 Bitcoinów.

Rozwój Bitcoina

   Bitcoin został opracowany w 2009 roku, w 2010 roku był on dopiero na długiej drodze do rozwoju, a wartość 10 000 Bitcoinów, za jakie zakupiono pizzę, wynosiła tylko parę dolarów. Jednak przez te wszystkie lata kryptowaluty stały się bardzo popularne w sieci na całym świecie i widocznie zwiększyły swoją wartość. Żadna osoba, także z tych, które brały udział w historycznym zakupie pizzy, nie mogła wiedzieć, że Bitcoin będzie kiedyś tak drogi i popularny. W dzisiejszych czasach jest on legalnym środkiem płatności praktycznie w większości miejsc na świecie. Tą kryptowalutę stworzył Satoshi Nakamoto, była ona eksperymentem, który miał udowodnić, iż można wynaleźć bezpieczną walutę, z jakiej można bez obaw korzystać. W roku 2010 ludzie jeszcze nie słyszeli o tym, że jest taka cybernetyczna waluta jak Bitcoin i nie znali także technologii blockchain. Praktycznie takiego rynku nie było, nie istniały także punkty wymiany na przykład kantory czy giełdy. Bitcoin wchodzi w kolejny etap, akceptują go następne rządy państw między innymi Australia czy Japonia, staje się on wszędzie legalną walutą. Wiele osób korzysta z możliwości kopania nowych bloków, ludzie traktują taki zarobek nawet jako główny dochód. Tysiące sklepów toleruje taki rodzaj płatności. Dzięki rozwojowi kantorów i giełd można w łatwy sposób wymienić Bitcoina na dowolną walutę. Wiele osób we wszystkich krajach na całym świecie na pewno żałuje, iż przegapiło swoją szansę na bogactwo, gdyż nie wierzyli w sukces tej waluty i nie zainwestowali w nią. Osoby, które już na samym początku zakupiłyby wtedy mało warte kryptowaluty, dziś byłyby milionerami. Dzisiaj wartość 1 BTC wynosi około 30 tysięcy złotych, a kiedyś można było go mieć za parę centów.

 

Podziel się z innymi: