Pizza w kosmosie - w 2001 Pizza Hut dostarczyła pierwszą w historii pizzę na ISS

Pizza w kosmosie – w 2001 Pizza Hut dostarczyła pierwszą w historii pizzę na ISS

BabilonAdmin

Pizza Hut to niepodważalnie jedna z największych sieci restauracyjnych na świecie. Pierwsza restauracja została otwarta w 1958 roku, w mieście Wichita, w Stanach Zjednoczonych. W Polsce, pierwsza restauracja Pizza Hut została stworzona w 1992 roku w jednym z prestiżowych Hoteli w Warszawie. W 2018 roku odnotowano aż ponad 60 lokali restauracyjnych Pizza Hut w Polsce. Warto również dodać, że na początku powstawania firmy, dwóch braci Carney pożyczyło od swojej mamy 600 dolarów na założenie pierwszej restauracji. Nikt wtedy nie spodziewał się, że będzie to najlepszy pomysł na biznes.

Pizza Hut najbardziej zasłynęła ze swojej pizzy, ale obecnie karta znacznie się rozszerzyła między innymi o dania kuchni śródziemnomorskiej, a nawet wina. Niezaprzeczalnie pizza jest najbardziej uniwersalną potrawą na całym świecie. Te proste, włoskie danie, które każdy z nas zna.

Niecodzienna dostawa pizzy w kosmos

W historii dostaw znane są nietypowe miejsca dostarczenia zamówienia. Przykładem takiej dostawy może być ta wysyłana samolotami do daleko położonych eskimoskich wiosek. Pizzeria Airport Pizza w Nome na Alasce dowozi pizzę w taki sposób. Najdłuższą dostawą w historii było zamówienie do miasta Barrow, które znajdowało się aż 800 km od najbliższej pizzerii.

Popularna i lubiana pizza dotarła nawet na kosmos. Pizza Hut, aż do dnia dzisiejszego, może się chwalić tym, że jako jedyna pizzeria na świecie dostarczyła swoją pizzę w kosmos. W 2000 roku, logo Pizzy Hut widniało na największej rakiecie protonowej, a rok później w 2001 r. pizza dotarła na międzynarodową stację kosmiczną – International Space Station, aby zaspokoić głód pracujących tam astronautów. Koszt za transport pizzy wyniósł aż milion dolarów – opłaciła go Rosyjska Agencja Kosmiczna.

Okazało się na przykład, że na pizzy nie może znaleźć się najpopularniejszy dodatek na świecie ? pepeperoni.

Nie była to jednak zwykła pizza

Potrawa kuchni włoskiej składa się najczęściej z ciasta drożdżowego, sera mozzarella, sosu pomidorowego oraz posypana jest ziołami. Pizza, która została wysłana w kosmos musiała jednak przejść odpowiednie 60-dniowe testy, aby była świeża, a przede wszystkim, aby nie zagrażała niczyjemu zdrowiu. Po długich testach, zastąpiono kiełbasę pepperoni – szynką salami, która miała dłuższy okres przydatności. Przebywanie długo w kosmosie działa wyciszająco na kubki smakowe, dlatego pizza została mocniej przyprawiona (dodano dodatkową sól i przyprawy), aby bardziej smakowała. Niestety, ze względu na odpowiednią średnicę śluz stacji kosmicznej, pizza nie mogła być zbyć duża. Obecnie w internecie można znaleźć też film upamiętniający to szczególne zamówienie.

 

Podziel się z innymi: