pizza margaritta w kartonie na pizze

Pizza Margherita

BabilonAdmin

Pizza Margherita. Przez jednych, uważana za dosyć ubogą w składniki, dla innych natomiast kwintesencja pizzy przez skromną liczbę składników właśnie. Mimo różnicy zdań i poglądów może się ona jednak poszczycić bardzo bogatą, bo sięgającą prawie 130 lat tradycją.

Wiąże się z nią także pewna ciekawa historia, która głosi, że swoją nazwę zawdzięcza bowiem nikomu innemu jak samej włoskiej królowej! Chcecie dowiedzieć się więcej? Czytajcie dalej!

Kim była królowa Margherita?

Margherita Maria Teresa Giovanna di Savoia (po polsku Małgorzata Sabaudzka), była żoną króla Umberto I oraz matką Wiktora Emanuela III, księcia Neapolu, który później objął włoski tron w 1900 roku. Królowa urodziła się w 1851 roku w Turynie. W trakcie swojego życia mocno wspierała m.in. fundacje charytatywne, pisarzy czy też artystów. Była również fundatorką instytucji kulturalnych takich jak Societ? del Quartetto czy Casa di Dante.  Wszystkie te działania przysporzyły jej wielu zwolenników. Królowa była tak lubiana, wśród ludu, iż na jej cześć nazwano trzeci najwyższy szczyt w Afryce oraz…pizzę.

Legendy mówią, że…

Legenda mówi, że w 1889 roku królowa Margherita di Savoia, spędzała wraz ze swoim mężem wakacje w Neapolu. Królowa wcześniej słyszała o popularności pizzy w tym regionie więc nic dziwnego, że postanowiła spróbować tego specjału, który już wtedy był zachwalany przez wielu. Przygotowania tego wyjątkowego dania, które oczaruje swoim smakiem władczynię podjął się niejaki Raffael Esposito. Był on właścicielem najlepszej neapolitańskiej pizzerii noszącej nazwę “Brandi”, która co ciekawe istnieje do dnia dzisiejszego. Uważano go wówczas także za najlepszego piekarza w okolicy i jak pokazała historia było to bardzo trafne stwierdzenie. Raffaele przygotował pizzę, której składniki symbolizowały włoską flagę. Jak przedstawiała się ich lista?:

– pomidory,

– ser mozzarella

– bazylia

Po przygotowaniu piekarz na cześć królowej nazwał swoje dzieło “Margherita”. Niestety po tylu latach prawdziwości tej opowieści nie sposób zweryfikować. Wielu natomiast Włochów o nią pytanych twierdzi, że mimo wszystko ziarnko prawdy w niej się kryje.

Najsłynniejsza pizza na świecie

Margherita to najpopularniejsza pizza zarówno na świecie. Niesłabnącą popularnością cieszy się zarówno we Włoszech jak i w innych krajach. Warto dodać, że jakiś czas temu Polacy pytani o swoją ulubioną pizzę najczęściej wskazywali na margheritę właśnie (pewnie także i w samym Krakowie pizza ma swoich wiernych fanów). Pewną ciekawostką może być również fakt, iż w pewnym sondażu przeprowadzonym wśród Włochów, aż 39% z nich uznało ją za symbol kraju. Po odniesieniu sukcesu we Włoszech pizza trafiła do Stanów Zjednoczonych, gdzie była wypiekana już pod koniec XIX wieku.

Pizzeria w Krakowie zaprasza

Teraz już znacie historię tej wyjątkowej pizzy. Ciekawe, czy teraz będzie Wam inaczej smakować? Najlepszą pizzę margheritę (i nie tylko ;)) w Krakowie znajdziecie w Pizzerii Babilon. Naszą pizzę możemy Ci także dowieźć gdziekolwiek jesteś (Azory, Bronowice, Krowodrza, Salwator, Stare Miasto, Żabiniec) – żaden problem!

 

Podziel się z innymi: