Historia pizzy hawajskiej jest dość specyficzna ? Włosi twierdzą, że danie z ananasem nie ma nic wspólnego z klasyką, dlatego taka pizza nie powinna nigdy powstać. Tymczasem hawajski specjał ma swoich zwolenników na całym świecie!
Pizza hawajska rodem z Kanady
Co ciekawe, na pomysł połączenia pizzy z ananasem wpadł pewien Grek, który osiedlił się w Kanadzie. Danie miało być jednym z wielu eksperymentów i okazało się strzałem w dziesiątkę ? jak wiadomo, dla niektórych nie ma nic lepszego niż słodycz i pikanteria w jednym!
Taka fuzja smaków jest kojarzona głównie z kuchnią azjatycką, gdzie często łączy się ananasa z mięsem i pikantnymi przyprawami albo tworzy słodko-kwaśne sosy. W ten sposób pizza hawajska, wyklęta niejako przez Włochów, na stałe zagościła w menu większości pizzerii w Polsce i za granicą.
Pizza hawajska ? jakie składniki może zawierać?
Pizzę hawajską można serwować na cienkim lub grubym cieście. Jej składniki to najczęściej: sos pomidorowy z ziołami na spodzie, szynka lub kawałki kurczaka, pieczarki, kukurydza, ser i ananas (z puszki lub świeży). Niektórzy do takiego dania dodają standardowe sosy: pomidorowy lub czosnkowy, a niektórzy decydują się na pizzę solo, bez żadnych dodatków, które mogłyby ?zabić? słodycz ananasa.
W menu niektórych pizzerii znajdziemy też pizzę hawajską w wariancie rybnym, np. z tuńczykiem. Nawet jeśli nie jesteśmy fanami takich mieszanek, warto choć raz w życiu zamówić najmniejszą pizzę z takimi dodatkami i przekonać się, czym w istocie jest osławiona (i budząca kontrowersje) ?hawajska?.
Jakie jeszcze słodkie dodatki można znaleźć na pizzy?
Pomysł układania plasterków ananasa na pizzy to niejedyne słodkie szaleństwo, z jakim możemy się zetknąć. Podobno w Szwecji serwowana jest pizza z bananem i przyprawą curry, które towarzyszą kawałkom kurczaka. Czasem całość uzupełniają orzechy lub wręcz masło orzechowe.
Na Bliskim Wschodzie możemy też skosztować pizzy hojnie obsypanej cynamonem ? korzenna przyprawa jest tam bardzo popularna, trudno więc się dziwić, że trafiła i na to danie. Czasem do pizzy dodaje się miód, czasem też winogrona, które podobno świetnie komponują się z serem.
Odrębną kategorię stanowią wariacje na temat pizzy, czyli np. pizza czekoladowa lub taka z bitą śmietaną i owocami. Trzeba przyznać, że drożdżowy spód z kawałkami roztopionej gorzkiej, mlecznej lub białej czekolady może być naprawdę ciekawą propozycją dla miłośników słodyczy i nieoczywistych połączeń. W tych przypadkach jednak z prawdziwej pizzy zostaje tylko nazwa i sam kształt ? deserowe odmiany są inspirowane włoskim daniem, ale nie mają wiele wspólnego z jego klasyczną wersją.