Pizza jako potrawa wywodząca się z Włoch zdobyła gigantyczną popularność na całym świecie. Prostota jej wykonania, a także różnorodność możliwych wariacji sprawiła, iż na stałe trafiła do kanonu dań barów szybkiej obsługi, ale jednocześnie wykwintnych trattorii specjalizujących się w mniej lub bardziej ortodoksyjnych wypiekach. Choć historia płaskich placków z dodatkami była znana już w starożytności, to dopiero w dziewiętnastowiecznym Neapolu, po wprowadzeniu pomidorów rozkwitły lokale zwane “pizzeriami”.
Najstarszy lokal – Antica Pizzeria Port?Alba
Abyśmy mogli poznać w pełni historię początków pizzy na terenie Królestwa Neapolu, musimy przenieść się do osiemnastego stulecia. Wówczas po raz pierwszy założono stanowisko gastronomiczne dla kupców oraz rzemieślników w 1738 roku, jako rodzaj mobilnej piekarni z plackami. Sama Antica Pizzeria Port’Alba została otwarta prawie sto lat później w centrum stolicy państwa, przy Via Port’Alba 18. Restauracja zastąpiła ulicznych sprzedawców, którzy robili ciasto w piecach opalanych drewnem i wyprowadzali je na place targowe, utrzymując ciepło w małych blaszanych bemarach, które przenosili na głowie.
Wkrótce lokal stał się ważnym miejscem spotkań mężczyzn i kobiet. Większość klienteli bywającej na miejscu to artyści, studenci lub inni posiadający dość skromny budżet. Taki popyt sprawił, iż pizze były na ogół proste, z dodatkami takimi jak oliwa czy też czosnek. Wartą wspomnienia ciekawostką jest fakt, że wówczas zaobserwowalibyśmy ciekawy system płatności o nazwie “pizza a otto”, który pozwalał ucztującym płacić do ośmiu dni po posiłku. W rezultacie lokalny żart polegał na tym, że ciasto z Port’Alba może być czyimś ostatnim bezpłatnym posiłkiem, jeśli umrze przed zapłaceniem. Ponadto patroni restauracji tworzyli poezje na cześć jedzenia. Antica Pizzeria Port’Alba jest nadal obecna, znajduje się między wieloma księgarniami, powszechnie uważamy ją za pierwszy na świecie tego typu przybytek.
Produkty najwyższej jakości
Od momentu powstania w 1830 roku, restauracja została wyłożona skałami lawowymi z pobliskiego wulkanu Wezuwiusza. W chwili jej założenia, popularną pizzą była “mastunicola”, czyli placek zwieńczony aromatycznym smalcem, serem owczym, a także bazylią. Zioła i oregano były najczęstszymi przyprawami, podczas gdy inne dodatki obejmowały owoce morza, bawolą mozzarellę, wędliny suszone i cucinelli, a więc małe, białe ryby, wciąż w fazie wzrostu.
Niesłabnąca popularność
Współcześnie pizzeria jest chętnie odwiedzana przez turystów. Wynika to głównie z niepowtarzalnej historii, tradycji oraz urokliwego otoczenia. Mimo, iż czasy się zmieniają, w lokalu zauważymy elementy świadczące o minionym dziedzictwie. Smak placków pozostaje jednak niezmienny po dziś dzień.