Smak pizzy na stałe zagościł w kulturze niemal całego świata. Ta smaczna potrawa serwowana jest setkach wariantów, a do jej przygotowania wykorzystuje się często regionalne składniki. Jednak niektóre dodatki wywołują sporo kontrowersji… Przykładem może być ananas z pizzy hawajskiej, który stał się obiektem odwiecznego sporu między zwolennikami tego wariantu a tradycjonalistami. Kiedy dokładnie wydano pierwsze danie z dodatkiem owocu? I kto wymyślił pizzę hawajską?
Wszystko zaczęło się w 1962 roku…
W tym roku Sam Panapoulos – grecki imigrant razem ze swoimi braćmi wpadł na pomysł zastosowania tego nietypowego składnika. Po otwarciu restauracji panowie chcieli przyciągnąć klientów oryginalnym smakiem, dlatego początkowo przeprowadzali liczne eksperymenty z dodatkami do pizzy. Choć początkowo ciasto z ananasem nie cieszyło się sporym uznaniem, po krótkim czasie wśród klientów wybuchło szaleństwo na punkcie nowej wersji potrawy.
Warto też dodać, że pierwsza pizza hawajska nie powstała na Hawajach, tylko w Kanadzie. To właśnie tutaj Sam Panpoulos rozpoczął działalność gastronomiczną i postawił na nietypowe połączenie ananasa szynki i sera. Z pewnością nie mógł przewidzieć konsekwencji takiego ruchu i podziału zwolenników oraz przeciwników pizzy, który trwa już przeszło 50 lat.
Dlaczego więc pizza hawajska?
O co zatem chodziło z nazwą? Czy był to tani chwyt marketingowy? W rzeczywistości nazwa ma dość błahe pochodzenie… Wywodzi się od marki ananasów, których Sam użył do utworzenia pierwszej wersji włoskiego dania.
A dlaczego danie wywołuje tyle kontrowersji? Ananas nie jest postrzegany jako rodowity włoski dodatek. Tradycjonaliści nie wyobrażają sobie więc włoskiej potrawy, która zawierałaby tak egzotyczny składnik. Ponadto niektórzy kwestionują kontrowersyjne połączenie ananasa z szynką, które ich zdaniem całkowicie wypacza smak dobrej pizzy. Inni z kolei wręcz przepadają za tą smaczną odmianą dania.
Konflikt przybrał na sile zwłaszcza po incydencie z 2017 roku, kiedy to prezydent Islandii Gudni Johannesson publicznie wyraził swój protest wobec hawajskiej pizzy. Słowa wywołały lawinę komentarzy zarówno od zwolenników, jak i przeciwników. W obronie dania stanął nawet premier Kanady Justin Trudeau, który poprzez Twitter’a uznał pizzę jako narodowe danie obok syropu klonowego.
Pizza hawajska tak naprawdę nie istnieje?
Kolejna ciekawostka, która wydaje się być absurdalna, jednak w rzeczywistości jest faktem. Zgodnie ze zwyczajem, nowy wariant pizzy musi zostać zatwierdzony przez Radę Naczelną Stowarzyszenia Rolników Włoskich. Ze względu na liczne protesty, wspomniana rada została zmuszona do wydania oświadczenia, w którym stwierdzono, że pizza hawajska nie jest prawdziwą pizzą. Oznacza to w zasadzie, że wciąż nierozwiązany spór toczy się o potrawę, która nie istnieje!