Kto wymyślił pizzę? Garść ciekawostek dla fanów pizzy

Kto wymyślił pizzę? Garść ciekawostek dla fanów pizzy

BabilonAdmin

Zastanawialiście się kiedyś, jaka jest historia pizzy? Jakie wymiary miała największa pizza, jaką kiedykolwiek przygotowano? I co trzeba zrobić, żeby spalić kalorie zawarte w tym daniu? Spieszymy do Was z garścią ciekawostek na temat włoskiego przysmaku!

Skąd się wzięła margherita?

Historia pizzy sięga tak naprawdę czasów starożytnych. Już Grecy i Rzymianie wypiekali z mąki cienkie placki, które spożywali z dodatkiem oliwy lub ziół. Dawniej było to raczej danie biedniejszej części społeczeństwa.

Pizza, jaką znamy współcześnie, została stworzona pod koniec XIX wieku przez piekarza o nazwisku Raffaele Esposito. Miało to związek z przybyciem do Neapolu królowej Małgorzaty Sabaudzkiej. Władczyni chciała spróbować słynnych wypieków Esposito, a na jej talerz trafiła m.in. pizza ze składnikami odzwierciedlającymi barwy włoskiej flagi, czyli z pomidorami, mozzarellą i bazylią. Danie, na cześć królowej, zostało nazwane margheritą. Bingo! Do dziś smakosze zachwycają się tym prostym przepisem, a margheritę serwuje praktycznie każda pizzeria na świecie.

Cały czas mowa jest o skromnej pizzy z niewielką liczbą składników. Skąd zatem wzięła się pizza na grubym cieście, wprost uginająca się od dodatków? To oczywiście zasługa Amerykanów, którzy ? wbrew pozorom ? wcale nie przodują na liście największych ?zjadaczy? pizzy. Podobno danie to najczęściej konsumują Norwegowie i Niemcy.

Największa pizza świata

Rekordową pizzą przez długi czas cieszyli się kucharze z RPA. Później ich wynik poprawili Włosi, piekąc placek o średnicy niespełna 4.000 cm! Do jej wykonania zużyto podobno prawie 20.000 kg mąki i około 9 litrów sosu pomidorowego, a także 19.800 kg mozzarelli. Sam proces przygotowania był niezwykle czasochłonny ? największą pizzę świata trzeba było piec na raty przez dwie doby.

Z kolei w Kalifornii w 2017 roku pobito rekord związany z długością tego przysmaku. Najdłuższa pizza miała prawie 2 kilometry i została później podzielona między różne instytucje charytatywne. Przez długi czas rekord należał jednak do Polaków ? na krakowskich Błoniach w 2010 roku pojawiła się bowiem pizza o długości 1010 metrów i 28 cm!

Ile kalorii ma pizza?

To pytanie, które często zadają sobie fani pizzy. Jeden trójkąt średniej capricciosy może mieć około 350 kalorii, a pizzy pepperoni na grubym cieście nawet 450! Nie są to najlepsze wiadomości, ale pizza jest i tak dużo lepszym pomysłem niż inne fast foody.

Aby spalić jeden trójkącik pizzy, można na przykład skakać na skakance przez 40 min., wybrać się na godzinny, energiczny spacer albo tyle czasu spędzić na parkiecie, tańcząc do szybkich kawałków.

Podziel się z innymi: