Kamień do pizzy - jaki wybrać? Sprawdzamy w jaki sposób piec ciasto na kamieniu

Kamień do pizzy – jaki wybrać? Sprawdzamy w jaki sposób piec ciasto na kamieniu

PizzaBabilon

Idealne ciasto na pizzę jest puszyste, miękkie w środku i chrupiące na zewnątrz. Taki efekt można osiągnąć wyłącznie poprzez pieczenie pizzy w bardzo wysokiej temperaturze. Lokale gastronomiczne mają dostosowane urządzenia, umożliwiające obróbkę termiczną nawet przy temperaturze 500 stopni. W domowych warunkach takie wartości rzadko są osiągalne, nie oznacza to jednak, że nie da się upiec idealnego ciasta. Zwłaszcza gdy zamienimy blachę na kamień do pizzy. Dlaczego warto z niego skorzystać?

Zalety stosowania kamienia do pizzy

Kamień odznacza się specyficznymi właściwościami. Doskonale rozprowadza ciepło po całej powierzchni i stosunkowo szybko się nagrzewa. Dzięki temu przygotowanie idealnie wypieczonego ciasta nie będzie stanowić problemu. To duża przewaga nad blaszanymi formami, które mogą wykazywać strefowość rozgrzania powierzchni.

Kamień może nagrzać się do bardzo wysokich temperatur. Oprócz tego doskonale utrzymuje ciepło równomiernie oddając je podczas pieczenia wyłożonego ciasta. Wykorzystując kamień uzyskamy idealny czas pieczenia, w którym ciasto oraz ułożone na nim dodatki są gotowe w tym samym momencie. Kamień jest przy tym bardzo wygodny w użyciu – można go łatwo wyczyścić, a pizza nie przywiera do jego powierzchni.

Jaki kamień wybrać? Wariantów jest kilka…

Najpopularniejszym rodzajem są kamienie szamotowe. Często wykorzystuje się je w profesjonalnych piecach oraz domowych piekarnikach. Przygotowane z naturalnych kamieni szamotowych produkty odznaczają się wysoką porowatością i ogniotrwałością. Taka podstawka szybko oddaje temperaturę co pomaga w upieczeniu ciasta.

Kamienie do pizzy granitowe również zyskują wielu zwolenników. Choć są cięższe, jednocześnie odznaczają się dużą wytrzymałością. Ze względu na niską chropowatość znacznie łatwiej można je wyczyścić. To kamienie, które dłużej się nagrzewają, lecz jednocześnie najdłużej utrzymują ciepło. Sprawdzą się także podczas przygotowania cienkiego ciasta.

Oprócz tych wariantów spotyka się również kamienie ceramiczne i wulkaniczne. Oba typy odznaczają się niższą wytrzymałością, przez co nie są zbyt popularne w sklepach.

Jak wyczyścić kamień po pieczeniu?

Na wstępie warto podkreślić, że kamień możemy wyjąć z piekarnika dopiero po całkowitym wystygnięciu. W niektórych przypadkach trzeba będzie poczekać około dwóch godzin. Gdy kamień będzie już zimny, należy przemyć jego powierzchnię za pomocą czystej wody.

Do usuwania resztek ciasta nie należy stosować detergentów, chyba że producent kamienia rekomenduje użycie któregoś z preparatów. Wykorzystanie środków czyszczących może negatywnie wpłynąć na smak kolejnej pizzy. Po wyczyszczeniu wystarczy osuszyć kamień ręcznikiem papierowym lub ściereczką i gotowe!

Podziel się z innymi: