Jakie grzyby najlepsze do pizzy? Postaw na sezonowe dodatki!

BabilonAdmin

Ilość dodatków do pizzy jest tak duża, że praktycznie każdy może stworzyć swój unikalny wariant. Często na popularnym cieście znajdujemy wędliny, sery żółte lub warzywa. Nieco rzadziej spotykamy grzyby, które mogą wzmocnić smak i aromat potrawy. Warto je stosować, gdyż pomimo dość niechlubnej opinii, są cennym źródłem składników odżywczych. Które mogą znaleźć się na cieście?

Pieczarki ? najprostszy i najtańszy grzyb na pizzę

To powszechny gatunek, który swoim delikatnym aromatem ubogaca smak wielu odmian potrawy. Pieczarki są łatwo dostępne, można je kupić za niewielkie pieniądze i szybko się je obrabia. To grzyby, które kładzie się bezpośrednio na nieupieczone ciasto, lub podsmaża razem z cebulką i posypuje pizzę na samym końcu.

Ostatnio często można spotkać też większą odmianę pieczarki tzw. Portobello. Wyróżnia się ona rozmiarem i lekko brązowawym odcieniem. Czy warto ją wykorzystać do pieczenia pizzy? Oczywiście! Choć ma ona nieco inny smak, z niektórymi składnikami może stworzyć idealną kompozycję.

Cudze chwalicie, swego nie znacie

Sezon grzybowy trwa, a wielu Polaków bierze w nim aktywny udział. Czy zatem można użyć rodzimych gatunków do przygotowania smacznego ciasta? Jak najbardziej! Wiele przepisów pizzy z grzybami wykorzystuje np. aromatyczne kurki, które co prawda nie są typowym dodatkiem do ciasta, lecz nadają mu lekko pikantnego aromatu. Można stosować zarówno grzyby w wersji marynowanej, jak i świeżej.

Ale to nie jedyny gatunek, który świetnie wzbogaci smak ciasta. Gołąbki, borowiki, kozaki lub podgrzybki również mogą wylądować na chrupiącym spodzie. Smak potrawy uzupełnią też lekko kleiste maślaki, które w połączeniu z serem mogą stworzyć elastyczną kompozycję. Przed wyłożeniem grzybów, dobrze jest jednak poddać je obróbce termicznej, która wzbogaci smak.

Grzyby stosują również Włosi

Południowi smakosze pizzy również zauważyli ciekawy aromat grzybów. We Włoszech najczęściej spotyka się potrawy z dodatkiem Porcini. To odmiana borowików znajdywana między innymi w lasach Toskanii, Piemontu oraz Ligurii. Gatunek preferuje lasy mieszane, najczęściej można go spotkać pod dębami i bukami. Odznacza się bardziej intensywnym smakiem niż pieczarki czy kurki.

Do wzbogacenia aromatu charakterystycznych borowików, Włosi stosują też specjalną odmianę tymianku zwana nipelettą. Te grzyby idealnie nadają się na cienkie ciasto i w połączeniu z warzywami lub serem będą stanowić świetne uzupełnienie smaku.

 

Podziel się z innymi: