Jaki sos wybrać do pizzy? Sprawdź nasz ranking!

Jaki sos wybrać do pizzy? Sprawdź nasz ranking!

BabilonAdmin

Pizza to jedno z najpopularniejszych dań na świecie. Jest szybką i smaczną opcją na obiad w domu, spotkanie z przyjaciółmi, a także sprawdza się na nocny posiłek czy w trakcie imprezy. Oryginalnie pizza pochodzi z Włoch, ale możemy ją zjeść obecnie w dowolnym miejscu na świecie i wiele osób nie wyobraża sobie życia bez jej smaku. Tym bardziej, że danie to można przygotować na wiele różnorodnych sposobów – zarówno w kwestii rodzaju ciasta, doboru dodatków, jak i metody wypiekania. Jednym z głównym składników każdej pizzy jest sos.

Sos biały

Sos śmietanowy o charakterystycznym białym kolorze pełen jest przypraw. To drugi najczęściej występujący rodzaj sosu do pizzy. Jednak nie komponuje się tak dobrze ze wszystkimi dodatkami, jak sos pomidorowy. Najczęściej sos biały występuje przy pizzach takich, jak kompozycja z owocami morza lub kurczakiem i szpinakiem. Sos śmietanowy to także obowiązkowy dodatek pizzy typu carbonara. Najczęściej jest to kremowy sos z dużą zawartością przypraw i czosnkiem.

Sos pomidorowy pelatti

Najpopularniejszym sosem do pizzy jest sos pomidorowy. To w zasadzie baza większości rodzajów pizzy, chociaż sos pomidorowy może różnić się między sobą. Bardzo popularny jest sos pomidorowy pelatti – typowo włoski, z odmiany pomidorów pelatti, najczęściej słodkawy w smaku. Sos pomidorowy do pizzy powinien być gęsty, przywodzić na myśl soczyste pomidory, dojrzewające w słońcu i zawierać zbalansowaną mieszankę przypraw – oregano, bazylii, pieprzu, soli jako podstawy. Każdy sos pomidorowy może być nieco inny w zależności od przepisu danej pizzerii czy zestawienia z kompozycją smakową konkretnej pizzy.

Sos pesto

Najrzadziej spotykany jest sos pesto, czyli zielony sos bazyliowy. Powinien być gęsty i mocno bazyliowy, ale przy tym odpowiednio doprawiony. Najczęściej występuje w postaci pizzy sezonowej. Dobrze zgrywa się na przykład z kurczakiem albo szynką prosciutto i parmezanem. Coraz więcej pizzerii oferuje pizzę z sosem pesto w swojej ofercie.

Pizza to wiele możliwości, bo poza utartymi kompozycjami smakowymi, można zawsze stworzyć swojego miksa w zupełnie nowej odsłonie. To jedno z tych dań, które wpasowuje się w gust większości osób. Poza sosami bazowymi na pizzy, do wyboru pozostają zawsze jeszcze toppingi w postaci dodatkowych sosów. Najczęściej występują sos czosnkowy, sos barbecue czy sos ziołowy. Jednak wiele pizzerii oferuje także unikalne toppingi, jak sosy owocowe (na przykład śliwkowy, żurawinowy) czy serowe. Pizza to danie, które niejedno ma oblicze.

Podziel się z innymi: