Jaka mąka, taka pizza. Jak mąka wpływa na danie?

Jaka mąka, taka pizza. Jak mąka wpływa na danie?

BabilonAdmin

Składniki, z jakich przygotowujemy jedzenie mają ogromne znaczenie. Przekładają się one na jakość finalnego produktu – jego wygląd, zapach, smak czy wartości odżywcze. Dotyczy to w taki sam sposób ulubionego dania świata – pizzy. Jej podstawę stanowi mąka i to ona w dużej mierze decyduje o jakości pizzy, a przynajmniej jej bazowej części – ciasta. Niedobre ciasto to i niesmaczna pizza. Do produkcji pizzy najczęściej stosuje się mąkę pszenną (z wysoką zawartością glutenu, który poprawia sprężystość ciasta i wpływa na jego strukturę) typu 450 lub 500.

Mąka do pizzy typ 100

Najbardziej podstawowym i przy tym tradycyjnym rodzajem mąki, wykorzystywanym do produkcji ciasta na pizzę jest mąka pszenna typu 00. We Włoszech używa się jej w dalszym ciągu w większości przypadków. Z tego powodu, pizza przygotowana na mące typu 00 będzie w smaku najbliższa oryginalnego wzorcowi. Ciasto powinno być delikatne, sprężyste, miękkie. Ważne jest, że ten typ mąki zawiera wysoki poziom glutenu, dlatego też ciasto wykazuje się dużą elastycznością, odpowiednią konsystencją i sprężystością. Pomimo, że mąka pszenna typu 00 wydaje się najlepszą opcją do stworzenia pizzy idealnej to problemem jest dostępność tego produktu – krótko mówiąc, typ 00 jest ciężko dostępny w sklepach w naszym kraju. To właśnie z tego powodu najczęściej używa się łatwo dostępnego zamiennika w postaci mąki typu 500 lub 450.

Pełnoziarnista mąka do pizzy

Moda na zdrową dietę i bycie fit trochę mijały się z pizzą, która kojarzyła się z dużą ilością kalorii, fast foodem i tłuszczem. Jednak, dzięki zdrowszym i wartościowszym zamiennikom mąki pszennej, pizza może być smaczna oraz bardziej fit. W tym celu stosuje się przy wyrobie ciasta mąki pełnoziarniste, jak mąka razowa typu 2000. Ciasto pełnoziarniste ma inny kolor i delikatnie różni się w smaku od takiego podstawowego wariantu pszenicznego. Mąka pełnoziarnista zawiera bogactwo minerałów, m.in. fosfor, magnez, żelazo, cynk i błonnik pokarmowy.

Mąka bezglutenowa do pizzy

Wiele osób cierpi na alergie pokarmowe, z których jedną z popularniejszych jest niezdolność do przyswajania glutenu. Inni postanawiają wykluczyć ten składnik z diety z wyboru, np. pod wpływem mody. Jednak i dla takich osób zjedzenie ulubionej pizzy jest możliwe, dzięki mące bezglutenowej. Wśród bezglutenowych mąk znajdziemy mąkę z m.in. gryki, kukurydzy, ryżu, tapioki, sorga, amarantusa, soi i ciecierzycy. Najczęściej przy produkcji pizzy bezglutenowej wykorzystuje się mieszankę mąk bez glutenu, co ma pomóc w uzyskaniu lepszej jakości substratu do wyrobu ciasta.

Podziel się z innymi: