Chyba nikt nie wyobraża sobie klasycznej pizzy bez aromatycznego sosu pomidorowego. To podstawowy dodatek potrawy, który jako pierwszy ląduje na cieście. Sos bardzo często wykorzystywany jest również do wzbogacania smaku wielu innych dań. I nie powinniśmy mieć problemów z przygotowaniem tego składnika, ponieważ można go zrobić również z koncentratu!
Sos pomidorowy – zdrowy i aromatyczny
Nie bez powodu ten składnik znajduje się na prawie każdej pizzy. Sos pomidorowy doskonale komponuje się ze słodkawym spodem przygotowanym na bazie mąki pszennej. Aromatyczny i lekko ostry smak tych włoskich warzyw uzupełnia smak pizzy i łączy pozostałe aromaty zastosowanych dodatków. Jednocześnie sos sam w sobie zawiera sporo cennych składników odżywczych.
To doskonałe źródło witamin grupy A, C i K, a także mikroelementów takich jak mangan, czy potas niezbędnych do utrzymania odpowiedniej pracy naszych mięśni. W sosie pomidorowym znajdziemy też sporo błonnika wspomagającego trawienie. To także źródło likopenu, który ma działanie przeciwutleniające, wspomaga trawienie oraz przeciwdziała rozwojowi nowotworów. Jednocześnie sos pomidorowy to potrawa niskokaloryczna – w 100 gramach produktu znajduje się jedynie 37 kcal.
Sos z koncentratu? Czemu nie!
W profesjonalnej pizzerii w Krakowie i innych miejscach, sos pomidorowy najczęściej robiony jest ze świeżych warzyw. Pomidory z okolic San Marzano we Włoszech uchodzą za najbardziej aromatyczne, dzięki czemu są chętnie wykorzystywane do przygotowania potrawy. Gdy jednak nie mamy warzyw pod ręką, możemy przygotować sos z koncentratu, który także może wzbogacić ciasto na pizzę.
Koncentrat jest produktem spożywczym utworzonym z odwodnionego przecieru z pomidorów. W czasie produkcji został on poddany pasteryzacji, co znacznie przedłuża jego okres przydatności. Koncentrat mimo zmodyfikowanej struktury w pełni zachowuje smak i aromat pomidorów. Może być wykorzystany do przygotowania sosu, oraz wzbogacenia smaku innych potraw.
W jaki sposób przygotować sos?
Do przygotowania sosu z koncentratu będziemy potrzebować:
- 3 ząbki czosnku,
- połowę dużej cebuli,
- 3 łyżki koncentratu pomidorowego,
- 3 łyżki śmietany 30%,
- szklankę bulionu warzywnego.
Na początku musimy zagotować bulion i dodać do niego koncentrat pomidorowy. Mieszamy roztwór i pozostawiamy na małym ogniu. W międzyczasie na patelni należy podsmażyć pokrojoną cebulę i przeciśnięty przez praskę czosnek. Po zeszkleniu warzyw możemy wlać do cebuli bulion z koncentratem i dodać 3 łyżki śmietany.
Cały czas podgrzewając sos, dodajemy do niego przyprawy, takie jak granulowany czosnek, sól, pieprz czy oregano. Dokładnie mieszamy sos pomidorowy i czekamy, aż nabierze on charakterystycznej gęstej konsystencji.