ciasto do pizzy

Jak zrobić ciasto do pizzy, by nie było za twarde?

PizzaBabilon

Chrupiące na zewnątrz, puszyste i delikatne w środku – to typowe cechy ciasta na pizzę, którą zna chyba każdy z nas. I choć przygotowanie potrawy w domowych warunkach jest możliwe, osiągnięcie takiego efektu może być już większym wyzwaniem. Zdarza się, że mimo wielu starań ciasto i tak ma twardszą konsystencję. Z czego to wynika?

Dlaczego ciasto na pizzę jest zbyt twarde?

Jednym z podstawowych błędów, przez który ciasto nie ma odpowiedniej konsystencji jest zbyt krótki okres jego rośnięcia. Po wyrobieniu składników powinniśmy odstawić zaczyn w ciepłe i suche miejsce na minimum 30-45 minut. Skrócenie tej przerwy wiąże się z ograniczeniem naturalnej pracy drożdży, przez co ciasto będzie mniej napowietrzone i bardziej zbite. Zdarza się, że twarda konsystencja wynika z zastosowania zepsutych drożdży, dlatego przed rozpoczęciem pieczenia warto sprawdzić ich okres przydatności.

Pizza może wydać się zbyt ciężka również przez niewłaściwy sposób pieczenia. Z założenia ciasto powinno się przygotowywać w wysokiej temperaturze i jak najkrótszym czasie. Zbyt długi czas pieczenia może zmienić strukturę potrawy, jednocześnie rośnie wtedy ryzyko przypalenia pizzy.

Czy da się coś z tym zrobić?

Jeśli zauważymy zmiany w konsystencji ciasta na etapie wyrabiania, możemy spróbować je uratować. Najlepszym sposobem będzie próba rozmiękczenia zaczynu poprzez dodanie 1-2 łyżeczek oliwy lub oleju. Możemy też zastosować niewielką ilość wody i jeszcze raz wyrobić ciasto. W przypadku, gdy problem będzie polegał na zastosowaniu niewłaściwych proporcji składników, da się go w ten sposób wyeliminować.

Pamiętajmy też o zachowaniu odpowiednich zasad pieczenia pizzy. Do przygotowania potrawy najlepiej zastosować kamień szamotowy, który wkładamy do zimnego piekarnika. Następnie ustawiamy temperaturę 250 stopni i po nagrzaniu wkładamy przygotowane ciasto. W takich warunkach pieczemy je przez maksymalnie 10 minut.

Gumowe ciasto – z czego to wynika?

W trakcie pieczenia pizzy możemy zauważyć też, że ciasto jest bardzo rozciągliwe. Gumowa struktura najczęściej wynika z zastosowania niewłaściwego typu mąki. Niektóre jej rodzaje nie nadają się do wyrabiania ciasta na pizzę, dlatego najlepiej stosować produkt pszenny typu 00.

Czy takie ciasto da się jeszcze uratować? Podobnie jak w przypadku zbyt twardego zaczynu możemy spróbować zmienić proporcje składników. Gumowa struktura często wynika ze zbyt dużej ilości wody, dlatego spróbujmy dodać do ciasta odrobinę mąki. Możemy też wykorzystać inny rodzaj produktu i sprawdzić, czy taki dodatek zmieni konsystencję zaczynu.

Podziel się z innymi: