Jak odgrzać pizzę z wczoraj, żeby była smaczna?

Jak piec pizzę na kamieniu?

BabilonAdmin

Kamień do pieczenia pizzy wykorzystuje się zamiast klasycznej blachy. Dzięki jego właściwościom ciasto zachowuje swoją chrupkość, a sam proces trwa znacznie krócej. Z kamieniem możesz przygotować pizzę godną najlepszych włoskich restauracji!

Jaki kamień do pizzy wybrać?

W sklepach znajdziemy kilka rodzajów kamieni. Różnią się materiałem, z którego zostały wykonane. Najpopularniejsze są kamienie szamotowe, o lekko chropowatej powierzchni i porowatej strukturze. Ważą nawet do 8 kilogramów, mają grubość ok. 3 cm i są ogniotrwałe, a zatem można ich używać na grillach czy ogniskach.

Do wyboru mamy również kamienie granitowe, jeszcze cięższe, bardzo odporne na zniszczenia i łatwiejsze w czyszczeniu. Jak twierdzą specjaliści, w mniejszym stopniu nadają się do wypieku cienkich ciast, więc miłośnicy takiej pizzy powinni poszukać czegoś innego.

Trzecia grupa to kamienie ceramiczne ? lżejsze, powszechnie dostępne, ale za to podatne na pękanie. Kiedy wybierzemy już odpowiedni dla nas kamień, zastanówmy się też nad jego kształtem. Najbardziej uniwersalny będzie duży prostokąt, ponieważ upieczemy na nim również chleb lub inne smakołyki z ciasta.

Jak wygląda pieczenie pizzy na kamieniu?

Najpierw wkładamy kamień do zimnego piekarnika i ustawiamy maksymalną temperaturę. Powinniśmy ułożyć go na środkowym poziomie i pozostawić mniej więcej na godzinę, by solidnie się nagrzał. Co ważne, później nie dotykamy takiego kamienia nawet przez rękawice kuchenne! Będzie bardzo gorący i łatwo o poparzenie.

Kiedy kamień się nagrzeje, musimy przełożyć na niego przygotowaną przez nas pizzę. Możemy to zrobić za pomocą drewnianej łopatki, deseczki posypanej mąką lub papieru do pieczenia ? ten etap wymaga nieco zręczności, pizzę należy zsunąć na kamień w taki sposób, by nie uszkodzić ciasta. I gotowe!

Teraz wystarczy poczekać 5-10 minut, by nasze danie się upiekło. Gotową pizzę delikatnie podważamy (łopatką lub widelcem), cały czas uważając, by nie oparzyć się o kamień, a następnie zsuwamy ją na talerzyk lub blaszkę.

Dlaczego pizza z kamienia jest taka pyszna?

Sekret polega na tym, że kamień nagrzewa się równomiernie i w ten sam sposób oddaje ciepło. Ciasto położone na jego powierzchnię zupełnie inaczej pracuje, szybko zaczyna pachnieć i się rumienić.

Pieczenie pizzy na tradycyjnej blaszce zabiera więcej czasu, a i tak zdarza się, że danie jest w środku niedopieczone, zbyt suche lub gumowate. Warto zatem wydać nieco więcej na kamień, a później delektować się smakiem znanym z najlepszych włoskich pizzerii!

Podziel się z innymi: