Ile kalorii ma pizza? Sprawdź co zrobić by jeść przysmak bez przybierania na wadze!

Ile kalorii ma pizza? Sprawdź co zrobić by jeść przysmak bez przybierania na wadze!

PizzaBabilon

Spośród tzw. fast-food’ów to pizza ma największą popularność. Okrągły puszysty placek z licznymi dodatkami i dopasowanym sosem stanowi smaczną przekąskę w trakcie imprezy lub zastępuje regularny posiłek. Dietetycy jednak nie są do niej w pełni przekonani. Potrawa stoi bardzo wysoko w klasyfikacji produktów o dużej kaloryczności, co może utrudniać utrzymanie prawidłowej wagi. Czy faktycznie tak jest?

Ilość kalorii jest zróżnicowana…

Ilość kalorii nawet w 90 procentach zależy od ciasta. Zazwyczaj jest ono przygotowane na bazie mąki pszennej. Zawiera ona znaczne ilości kalorii oraz węglowodanów, które są gwałtownie uwalniane podczas trawienia pokarmu.

Przyjmuje się, że pojedynczy kawałek pizzy może zawierać średnio 250-300 kcal. Wartość ta zależy również od zastosowanych składników. Pizza Pepperoni czy ciasto zawierające bekon, salami oraz inne wędliny będą miały znacznie więcej kalorii niż standardowa pizza Margarita. Liczy się również grubość ciasta ? im jest większa, tym bardziej danie będzie kaloryczne.

Warto podkreślić, że mowa tu o kaloryczności dotyczącej pojedynczego kawałka. A zwykle zjadamy ich kilka. Taka dawka kalorii powoduje chwilowe nasycenie, jednak zawarte w pizzy węglowodany szybko uwalniają insulinę. Krótko po spożyciu pizzy możemy więc ponownie odczuwać głód!

Pizza to nie tylko kalorie…

Jak się okazuje, potrawa zawiera również szereg innych substancji. Przykładowo ser ma w sobie sporo witamin grupy B, sos pomidorowy może być źródłem potasu i witaminy A, ponadto często stosowana jako dodatek cebula dostarczy nam potasu chromu oraz witaminy C.

Sos pomidorowy stanowi przy tym doskonałe źródło likopenu, który zdaniem wielu naukowców ma działanie przeciwnowotworowe. Badacze wskazują nawet, że spożywanie przetworzonych pomidorów, właśnie w postaci sosu może znacznie ułatwić przyswajalność związku. Zdrowotne właściwości mogą mieć również stosowane do doprawienia pizzy zioła.

Jeść czy nie jeść? Oto jest pytanie…

Choć to prawdziwa bomba kaloryczna, pizza na stałe zagościła w naszej kulturze. Wielu nie wyobraża sobie całkowitego odstawienia potrawy, jak się okazuje jednak nie będzie to konieczne…

Można jeść pizzę, trzeba tylko zachować odpowiedni umiar. Z pewnością nie jest to potrawa dla osób będących na diecie, lecz także w ich przypadku, jeden czy dwa kawałki co jakiś czas nie zaszkodzą. Można również ograniczyć kaloryczność potrawy poprzez:

  • wybór pizzy na cienkim cieście,
  • rezygnację z dodatków zawierających tłuszcz, takich jak bekon czy ser,
  • unikanie spożycia pizzy w porze wieczornej,
  • stawianie na produkty wysokiej jakości, co do których mamy pełne przekonanie!

Podziel się z innymi: