Ile kalorii ma pizza domowa i czy może zastąpić pełnowartościowy posiłek?

Ile kalorii ma pizza domowa i czy może zastąpić pełnowartościowy posiłek?

BabilonAdmin

Smak pizzy zna chyba każdy. To ulubiona potrawa dzieci i dorosłych, która często gości na naszych stołach jako przekąska. Czy może ona jednak zastąpić pełnowartościowy posiłek? Choć jest traktowana jako niezdrowy fast food, również pizza dostarcza cennych składników odżywczych. Jak ze wszystkimi potrawami kalorycznymi, warto jednak zachować umiar w jej jedzeniu.

Pizza skarbnicą węglowodanów

Smakowite ciasto stanowi jedną z największych bomb kalorycznych. Za ilość węglowodanów odpowiada oczywiście spód, przygotowany najczęściej na bazie mąki pszennej. Szacuje się, że pojedynczy kawałek o masie około 100 gramów dostarczyć może od 230 do nawet 400 kcal. Ciasto typu Margarita klasyfikowane jest jako jedno z najmniej kalorycznych, z kolei znacznie wyższą porcję cukrów dostarczy przykładowo pizza 4 sery.

Czy w związku z tym lepiej rezygnować z jedzenia potrawy? Nie trzeba tego robić! Warto jednak zachować umiar. Spożycie dwóch kawałków raz na jakiś czas nie będzie stanowić większego problemu. Kłopot pojawi się wtedy, gdy zdecydujemy się na jedzenie całej pizzy. W tym przypadku możemy dostarczyć do organizmu nawet kilka tysięcy kalorii, co negatywnie wpłynie na układ pokarmowy.

W pizzy znajdą się również cenne składniki odżywcze

Pizza to nie tylko węglowodany. W 100 gramach produktu znajduje się również średnio 13 g białka, 1,9 g. błonnika zawartego w sosie pomidorowym oraz 13 g tłuszczu. Niektórzy restauratorzy oferują przygotowanie ciasta z mąki razowej, które dostarczy jeszcze więcej składników odżywczych.

Pizza będzie też cennym źródłem wielu mikroelementów i witamin. W cieście występuje między innymi sód, potas, cynk, fosfor, wapń, magnez oraz mangan. Ilości tych mikroelementów są zmienne i zależą od zastosowanych dodatków. Potrawa może zawierać również witaminy A, D, E, B6, B12 C oraz dodatek tianiny, niacyny i foliany.

Pizza na śniadanie? Według niektórych to dobry pomysł!

Pierwszy posiłek dnia powinien dostarczyć organizmowi niezbędnej energii do pracy. Dlatego część dietetyków dopuszcza konsumpcję kawałka pizzy, nawet zamiast miski z płatkami zbożowymi. Najnowsze badania wskazują, że oba warianty śniadania dostarczają podobną ilość składników odżywczych i cukrów. Biorąc pod uwagę, że podczas jedzenia płatków często sięgamy po dokładkę, taki posiłek może być finalnie znacznie bardziej kaloryczny niż cienki kawałek pizzy.

Czy zatem warto zastąpić śniadania smakowitym ciastem? Zastąpić może niekoniecznie, najlepiej po prostu dołączyć pizzę do jadłospisu. Codzienne spożycie tej samej potrawy może mieć negatywne skutki, dlatego warto urozmaicać śniadania, sięgając po różne posiłki. Oczywiście trzeba podkreślić, że wystarczy pojedynczy kawałek pizzy, by zaspokoić nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Zbyt duża dawka energii na początek dnia mogłaby spowolnić nasze działania.

Podziel się z innymi: