Dlaczego pizza jest w kwadratowych pudełkach? Poznaj kilka ciekawostek dotyczących popularnego dania...

Dlaczego pizza jest w kwadratowych pudełkach? Poznaj kilka ciekawostek dotyczących popularnego dania…

BabilonAdmin

Smak chrupiącego ciasta i dopasowanych składników zna chyba każdy. Pizza stała się daniem uniwersalnym, a ogromna ilość wariantów sprawiła, że potrawę lubi chyba każdy. Są jednak fakty, o których nie wszyscy wiedzą i te zamierzamy dziś zaprezentować. Dlaczego pizza sprzedawana jest w kwadratowych opakowaniach? I jaki jest aktualny rekord w jedzeniu ciasta? O tym dowiesz się z artykułu…

Kształt opakowania nie jest przypadkowy…

Niektórzy z pewnością znają anegdotkę o trzech matematykach, którzy chcieli ustalić uniwersalny idealny kształt pizzy. W opowieści chodziło o dopasowanie formy w taki sposób, by żadna z figur geometrycznych, potocznie mówiąc nie poczuła się “urażona”. Z tego miałby wynikać okrągły kształt ciasta podzielonego na trójkątne kawałki i zapakowanego w kwadratowe pudełko.

W rzeczywistości forma ciasta i opakowania wynika bardziej ze względów praktycznych. Okrągłą pizzę znacznie łatwiej można przygotować i upiec, dodatkowo to uniwersalna forma, którą można w prosty sposób serwować klientom. Ale dlaczego kwadratowe opakowanie? Za tym również kryje się funkcjonalność. Pudełko w nieregularnym kształcie trzeba byłoby za każdym razem dopasowywać do gabarytów ciasta. Symetryczny wymiar opakowania kwadratowego jest więc łatwiejszy do skalowania.

32 sekundy i pizza zjedzona!

Mniej więcej tyle wynosi aktualny rekord w jedzeniu pizzy na czas. To oficjalny wynik ustalony podczas corocznych zawodów, które mają na celu pobicie rekordu Księgi Guinnessa. W konkursie przestrzegane są ścisłe reguły, dotyczące kształtu i wielkości przygotowanej potrawy oraz sposobu jedzenia ciasta – podczas próby pobicia rekordu zawodnicy muszą używać widelca i noża. Potrawa musi również ważyć nie mniej niż 150 gramów.

Aktualny rekord należy do Filipińczyka – Kevina Medina, który pochłoną pizzę w czasie 32,28 sekund. Poprawił on poprzedni rekord należący do obywatela Kanady Petera Czerwińskiego. Ten zawodnik zjadł ciasto o średnicy 30 cm w czasie 41,31 sekund. Co roku odbywają się kolejne zawody w jedzeniu pizzy, bardzo możliwe więc, że niedługo znów usłyszymy o kolejnym rekordzie!

Najdroższa pizza za… kilkaset milionów?

Zgodnie z zapisem księgi Guinnessa, najdroższą pizzę po raz pierwszy przygotowano 24 kwietnia 2017 roku w restauracji Industry Kitchen (Nowy Jork). Ciasto kosztowało dokładnie 2700 dolarów, czyli ponad 9000 złotych.

Z kolei nieoficjalnym rekordem może poszczycić się programista Laszlo Hanyecz, który od samego początku interesował się kryptowalutami. W 2010 roku, gdy cena Bitcoina nie była jeszcze aż tak imponująca, postanowił zainwestować część środków, kupując 2 smaczne pizze. Musiał wtedy zapłacić, bagatela ? 10 000 Bitcoinów. Dziś Laszlo z pewnością żałuje tej decyzji, ponieważ przy obecnych kursach kryptowaluty, mógłby zyskać ponad 200 milionów dolarów! Cóż pozostaje tylko wierzyć, że danie faktycznie było warte swojej ceny…

 

Podziel się z innymi: