Dlaczego pizza jest okrągła? Poznaj najciekawsze kształty pizzy

Dlaczego pizza jest okrągła? Poznaj najciekawsze kształty pizzy

BabilonAdmin

Pizza to najsłynniejsza na świecie włoska potrawa. Kochamy ją za prostotę i jednocześnie niezliczoną ilość odsłon smakowych. Jej idealnie okrągły kształt to znak rozpoznawczy i nawet ci, którzy podejmują się samodzielnego wykonania przysmaku w domu, starają się, by ich pizza była właśnie w tym tradycyjnym kształcie.

Jej wysokość ? okrągła pizza

Podrzucanie, kręcenie na palcu, czy rozciąganie ciasta na blacie to jedne ze sposobów nadania pizzy okrągłego kształtu. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy jeśli placek będzie np. kwadratowy, czy nadal będzie skrywał sobie oryginalny charakter? Postaramy się rozwikłać zagadkę okrągłości najsłynniejszego, włoskiego ciasta.

Żeby znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego pizza jest okrągła trzeba wybrać się do przeszłości i dalekiego Egiptu. Wbrew powszechnym opiniom pierwowzór pizzy powstał właśnie w starożytnym Egipcie. To właśnie w czasach wielkich faraonów okrągły placek był wypiekany w uprzednio mocno nagrzanych, specjalnych piecach. Ów placek śmiało można nazwać czymś w rodzaju pieczywa dla całej ludności. Zdecydowanie swoim kształtem, jak również składem ciasta był tożsamy z pizzą. Kultura kulinarna starożytnego Egiptu kształtowała pieczywo będące chlebem i jego pochodnymi w kształcie okręgu. Ten został zmyślnie przejęty kilka wieków później przez Neapolitańczyków.

W XVI wieku biedni mieszkańcy Neapolu raczyli się okrągłymi plackami bez dodatków. Z samej zasady placki nie występują w wersji innej niż okrągłej, stąd też i w tym przypadku nie mogło być inaczej. Współcześnie okrągła pizza jest nie tylko tożsama z oryginałem, ale także praktyczna. Łatwo można ją podzielić i nadać jej właściwą grubość podczas formowania. Śmiało można ją nazwać także swoistym, wytrawnym tortem, który dzięki swojej okrągłości łączy zgromadzonym wokół chętnych na skosztowanie przynajmniej jednego kawałka tego specjału.

pizza-kwadrat

Pizza w innych odsłonach

Klasyka lubi być przełamywana, nic więc dziwnego, że i pizza doczekała się różnorodnych kształtów. Fantazja pizzermanów nie zna granic, podobnie jak tych, którzy chcą zaskoczyć swoich bliskich autorskim wykonaniem wybornego, włoskiego placka. Zaskoczeniem dla wielu będzie informacja, że klasykę przełamują sami Sycylijczycy, którzy serwują swoją pizzę w wersji kwadratowej. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by pójść ich śladem i zamiast kręcić ciasto do uzyskania idealnego okręgu, wykonać pizzę rodem z Sycylii, lub też pokusić się o nadanie jej jeszcze innego formatu.

Pizza w kształcie czterech złączonych serc, przypominająca koniczynę będzie doskonała dla tych biesiadników, którzy chcą przełamać się szczęściem w czterech odmiennych smakach. Dzieci zachwycą się pizzą w kształcie kwiatka, a zakochani pokochają pizzę w kształcie serca. Bez trudu można wykonać pizzę w formie grzybka, która może być wersją leśniczego, podobnie jak pizza ? la choinka. Na przyjęcia dla dorosłych tj. wieczory kawalerskie i panieńskie można poruszyć swoją wyobraźnię jeszcze bardziej i zdecydować się na pizzę zdecydowanie frywolną.

Podziel się z innymi: