Dlaczego pizza jest okrągła? Kolejne ciekawostki o pizzy

Dlaczego pizza jest okrągła? Kolejne ciekawostki o pizzy

PizzaBabilon

Pizza jest swego rodzaju fenomenem: trudno znaleźć kogoś, kto jej nie lubi, występuje w różnych wariantach, pasuje do wielu okazji i można ją jeść rękami, nie siejąc przy tym zgorszenia. Zapraszamy na kolejną porcję ciekawostek na temat pizzy, które każdy fan włoskiego dania powinien znać!

Dlaczego pizza jest okrągła?

To pytanie nurtuje wielu maniaków pizzy. Czy wiąże się to z określoną historią? Czy zawsze tak było? Czy pizza o kształcie prostokąta to nie pizza? Okazuje się, że źródeł należy szukać w starożytnym Egipcie. To właśnie tam wypiekano na kamieniu okrągłe placki (przepis nie był zbyt skomplikowany, bo zawierał głównie mąkę i wodę), stanowiące pierwowzór dzisiejszej pizzy. Okrągły kształt ma podobno same zalety: łatwo go podzielić i łatwo utrzymać oraz konsumować poszczególne porcje w formie trójkątów.

Tak samo, jak w różnych częściach świata można spotkać pizze z różnymi, często dziwacznymi dodatkami, tak samo zdarza się, że w niektórych miejscach ma ona kształt prostokąta. Może to mieć związek z lokalnymi tradycjami lub pragnieniem innowacyjności, ale tak czy inaczej nic nie wskazuje na to, by kiedykolwiek najpopularniejszy kształt pizzy miał się zmienić. Włoski przysmak jest okrągły i basta!

Co wiadomo o kartonie do pizzy?

Pizza jest okrągła, ale trafia do kwadratowego kartonu. Dlaczego? Podobno w ten sposób wygodnie się ją transportuje i taka forma jest po prostu bardziej poręczna dla właścicieli pizzerii i dostawców. Po otwarciu kartonika znajdziemy plastikowy, najczęściej trójnożny podnośnik, włożony w środek pizzy. Dodaje się go, by wierzch pizzy nie przykleił się do kartonu i nie stracił swojego estetycznego wyglądu. Nietrudno się domyślić, że pizza bez plastikowego separatora na środku byłaby narażona w czasie transportu na zgniecenia, bezpowrotnie niszczące idealną mozaikę sera, pieczarek i innych ulubionych dodatków.

Co ciekawe, polscy studenci jakiś czas temu wpadli na pomysł utworzenia innowacyjnego opakowania do pizzy, które dzieli się na cztery talerzyki i mniejsze pudełeczko na resztki. To świetne rozwiązanie, pozwalające na ponowne wykorzystanie kartonowego opakowania i niebrudzenie talerzyków. Zobaczymy, czy przyjmie się na szerszą skalę w polskich (i nie tylko!) pizzeriach.

Czy pizzę można jeść rękami?

Odpowiedź brzmi: można, a nawet ? zdaniem Włochów ? trzeba! Prawdziwą włoską pizzę pałaszuje się bez użycia sztućców, mile widziane jest też oblizywanie palców. To posiłek, którym należy się cieszyć, smakować go, a nie przejmować konwenansami.

My oczywiście mamy wybór, bo zawsze do pizzy dostajemy sztućce. Możemy ich użyć w jakiejś wytwornej restauracji, ogólnie jednak ? jak już wspomnieliśmy ? pizza to nieliczne danie, które można konsumować prosto z ręki i nikogo nie powinno to dziwić!

Podziel się z innymi: