Dlaczego pizza jest niezdrowa

Dlaczego pizza jest niezdrowa? Czy jest to fakt, czy mit?

PizzaBabilon

Pizza jest tak popularną potrawą, że dziś nie ma chyba osoby, która nie zna jej smaku. To uniwersalne danie, którego skład możemy indywidualnie dopasować. Niestety przez wielu dietetyków i ekspertów zestawiane jest z typowym jedzeniem typu “fast food”. Czy faktycznie pizza ma negatywny wpływ na nasz organizm?

Niezdrowa pizza? Niekiedy tak

Kontrowersje wokół ulubionej potrawy wielu z nas wzbudzają kalorie. Niestety spód pizzy, przygotowany najczęściej z mąki pszennej dostarcza sporej dawki energii. Szacuje się, że pojedynczy kawałek wariantu 4 sery może zawierać nawet 400 kcal. A teoretycznie najzdrowsza wersja wegetariańska ma ich około dwustu.

Problemem mogą być również niezdrowe tłuszcze. Dodatek tłustych wędlin, czy gorszej jakości oliwy z oliwek dostarczy ciężkostrawnych związków, które mogą przyczynić się do przybierania na wadze. Z pewnością regularne jedzenie znacznej ilości pizzy może być szkodliwe dla zdrowia i utrudniać utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Każdy medal ma dwie strony

Nie jest jednak prawdą, że pizza jest daniem bezwartościowym. Przeciwnie, ta potrawa również stanowi cenne źródło witamin i mikroelementów. Ponadto, w sosie pomidorowym, który jest podstawowym składnikiem, stwierdzono duże ilości błonnika.

Inne dodatki również dostarczą cennych składników, np.:

  • ser jest źródłem wapnia i witamin grupy B,
  • cebula zawiera chrom i błonnik,
  • warzywa mogą zawierać niacynę oraz witaminę grupy A.

Część naukowców uważa, że potrawa wspomaga ochronę przed rakiem. Badania potwierdziły, że regularne spożycie pizzy zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworu przełyku o 34% a raka gardła o 26%. Wynika to z obecności antyoksydantów, które znajdują się w sosie pomidorowym. Testy przeprowadzono jednak wyłącznie na włoskiej populacji, gdzie przygotowanie pizzy wygląda nieco inaczej, niż wypiek ciasta w innych częściach świata.

Unikać, czy jeść bez ograniczeń?

Przede wszystkim warto zachować zdrowy rozsądek. Jeśli bez smaku ulubionego ciasta nie potrafimy się obejść, nie unikajmy jej na siłę. Nawet jeśli stosujemy dietę odchudzającą, możemy od czasu do czasu pozwolić sobie na kawałek smacznej pizzy. Nie oznacza to jednak, że powinna ona na stałe zagościć w codziennym jadłospisie.

Wysoką kaloryczność dania można obniżyć, dobierając właściwe warianty. Przede wszystkim dobrze jest zrezygnować z pizzy na grubym cieście, które jest źródłem tłuszczu i węglowodanów. Warto też zwrócić uwagę na dodatki i zastąpić tłuste wędliny oraz ser warzywami, lub ziołami.

Podziel się z innymi: