Dlaczego pizza Hawajska wywołuje tyle kontrowersji?

Dlaczego pizza Hawajska wywołuje tyle kontrowersji?

BabilonAdmin

Pizza Hawajska- jedna z najpopularniejszych pizza na świecie. Przez wiele osób uwielbiana i jednocześnie przez równie wielu uważana za profanację. Choć jest obecna w menu każdej pizzerii, powoduje wiele kontrowersji. Czym zatem jest pizza hawajska? Dlaczego wywołuje tak różne odczucia?
Odpowiedzi na te pytania wraz z ciekawymi informacjami w dalszej części.

 

Czym jest i jak powstała pizza hawajska ?

Pizza Hawajska wbrew pozorom nie pochodzi z Hawajów a powstała zupełnie przez przypadek. Jej pomysłodawcą jest Sam Panopoulos ? grecki imigrant, który prowadził w latach 70 restauracje w Kanadzie. Postanowił on w ramach eksperymentu, dodać do oryginalnej włoskiej pizzy kontrastowy ? słodki i egzotyczny smak. Ananas nadawał się do tej roli idealnie, a jego kawałki wylądowały na pizzy. Ku jego zaskoczeniu eksperyment powiódł się, a w pizzy hawajskiej oprócz niego rozsmakowało się wiele osób. W ten sposób pizza hawajska stała się dla jednych uwielbianym daniem a dla innych symbolem profanacji włoskiego kunsztu i smaku.

Sekret pizzy Hawajskiej tkwi w jej smaku. Dodanie lekko słodkich owocowych elementów w połączeniu z sosem pomidorowym i szynką daje bardzo oryginalne odczucia kulinarne.

 

Kontrowersje

Dlaczego zatem pizza hawajska jest tak kontrowersyjna ? Głównym bastionem oporu są włochy. Dla rodowitych mieszkańców dodaje do oryginalnej pizzy ananasa ? jest profanacją w najczystszej postaci. Choć jest to związane głównie z tradycją i przywiązaniem do ich dobra narodowego, wielu Włochom taka pizza po prostu nie smakuje i nie przejdzie przez usta. Włosi serwują taką pizzę, lecz nie ma wielu miejsc, gdzie możemy ją zjeść, nie jest tak reklamowana, a jej obecność jest uzależniona głównie od zagranicznych klientów.

Oprócz Włochów pizzę hawajską za bezczeszczenie smaków uważa wielu znawców i krytyków kulinarnych. Dobrym przykładem jest jeden z najbardziej znanych kucharzy ? Gordon Ramsay, który w jednym z show na sugestie o dodaniu ananasa do pizzy zakrył swój mikrofon i w nieparlamentarny sposób poradził widzowi, aby tego nie robił.

Do grona przeciwników hawajskiej i obrońców tradycyjnego smaku należą też inne znane osoby. Ciekawym przypadkiem było też publiczne stwierdzenie w 2017 roku prezydenta Islandii, że jeśli mógłby ? to zakazały jej używania.

 

Kto i gdzie lubi pizzę hawajską ?

Pizzę hawajską uwielbia się na całym świecie (z pominięciem Włoch gdzie jest ona traktowana raczej jako nieprzyjemny żart). Niezależnie od kontynentu pizza hawajska podbiła podniebienia smakoszy. W kanadzie przez niektóre osoby uważana jest za danie narodowe tak jak np. syrop klonowy.

Pizza hawajska w Polsce również robi wielką furorę. Jest obecna w każdej pizzerii, jest też jedną z najlepiej sprzedawanych się pizz. Choć pizza w Krakowie nie smakuje tak samo, jak pod palmami, to daje równie wiele radości i pozwala odkryć nowe smaki. Oto krótka lista najpopularniejszych składników wśród Polaków, na której oczywiście znajduje się ananas:

  • szynka
  • kurczak
  • ananas
  • kukurydza
  • dodatkowy ser

Większość pizzerii oferuje tego typu pizze, a spróbowanie czegoś nowego może być doskonałym pomysłem na wieczorną, nudną kolację. W Pizzerii Babilon możecie zamówić pizzę AMORE z kurczakiem, kukurydzą oraz z ananasem ?? lub skomponować Waszą niepowtarzalną kompozycję z ananasem w roli głównej.

A my uwielbiamy pizzę z ananasem, bo ananas to smak egzotycznych wakacji, rajskich plaż, drinków z palemką-pełen relaks.

 

Podziel się z innymi: