dostawca pizzy przekazujący karton z pizzą drugiej osobie

Czekasz na pizzę godzinę? Nie denerwuj się! Mogło to zająć miesiąc…

PizzaBabilon

Pizza to bez wątpienia jedno z najchętniej wybieranych dań na świecie. Przyzna to każdy, kto po pracy lub w weekendowe popołudnie dzwoni do najbliższej pizzerii, składając zamówienie na ulubioną margaritę lub hawajską. I choć czas oczekiwania głodnemu dłuży się niemiłosiernie, a godzina wydaje się całą wiecznością, to wcale nie jest to najdłuższa dostawa, jaką można sobie wyobrazić. 

Pizza na dowóz – ziemskie rekordy

Większość konsumentów mieszka w miastach, dzięki czemu możliwa jest w miarę szybka dostawa. Najczęściej od 15 do 45 minut po złożeniu zamówienia pod naszym domem melduje się samochód, skuter czy rower, z którego wysiada dostawca z aromatycznym i ciepłym posiłkiem. Nie wszyscy jednak mogą pozwolić sobie na taki komfort – np. mieszkańcy eskimoskich osad na Alasce, mający 800 km do najbliższej pizzerii (w mieście Nome). Całość realizowana jest z wykorzystaniem samolotu, trudno jednak liczyć na to, że danie dojedzie świeże i pachnące. 

Popularność włoskiego rarytasu wykroczyła jednak poza naszą planetę, co pozwoliło na wyśrubowanie tego rekordu. 

Pizza na dowóz – światowy rekord

W 2001 roku nastąpiła pierwsza w historii (i jedyna jak na razie) dostawa na międzynarodową stację kosmiczną – ISS. Dotarło tam danie zamówiona w popularnej sieci Pizza Hut. O ile koszt jego produkcji niewiele różnił się od standardowych pozycji katalogowych, to na uwagę zasługuje opłacona przez Rosyjską Agencję Kosmiczną opłata za transport – okrągły milion dolarów, plus napiwek, w nieujawnionej do tej pory wysokości. 

Aby móc przetrwać tak daleką dostawę, pizza musiała przejść pewne modyfikacje i 60-dniowe testy. Zamiast kiełbasy pepperoni wykorzystano salami, wzbogacono ją również nieco zmienioną mieszanką przypraw. Zmianie uległ również sam rozmiar i kształt dania – wymuszone zostało to średnicą otworów technicznych na stacji kosmicznej. 

Po żmudnych przygotowaniach udało się ją bezpiecznie dostarczyć głodnym astronautom, a uwieczniający to wydarzenie filmik można znaleźć na YouTube. Dział marketingu Pizza Hut ogłosił to najszybszą dostawą na świecie – zapewne z powodu prędkości rozwijanej przez rakietę z jej logo. 

Najbardziej dłużący się czas

A w jakim czasie dociera danie do Twojego domu? Jeśli następnym razem zdenerwuje Cię długie oczekiwanie, to pamiętaj, że zawsze mogło być gorzej. Może być również lepiej, o czym przekonasz się, decydując się na skorzystanie z naszej pizzerii!

Podziel się z innymi: