warzywa w krakowskiej pizzy

6 ciekawostek na temat pizzy, które na pewno Cię zaskoczą!

BabilonAdmin

Znana wszystkim, przez wielu uwielbiana: pizza. Kraków pełen jest restauracji, które serwują ją w najróżniejszych wersjach. Chociaż cieszy się wielką popularnością niemal na całym świecie, wbrew pozorom wiemy o niej bardzo niewiele! Prezentujemy 6 ciekawostek na temat pizzy, które z pewnością Was zaskoczą.

1. Wcale nie taka włoska

Wbrew powszechnemu przekonaniu, pizza wcale nie narodziła się we Włoszech. Pierwsza w historii ludzkości wersja pizzy pochodzi od starożytnych Greków, wśród których popularnym daniem były duże, okrągłe ?chlebki?, pokryte warzywami, przyprawami i oliwą z oliwek.

2. Znana od zawsze

Słowo ?pizza? liczy sobie już ponad tysiąc lat. Po raz pierwszy pojawiło się ono w łacińskim tekście napisanym w południowych Włoszech w 997 roku!

3. Królowa Margherita

Pizza Margherita zawdzięcza swoją nazwę? włoskiej królowej Marghericie. Gdy w 1889 roku monarchini podróżowała po swoim królestwie, pewnego dnia chłopi poczęstowali ją popularnym w ich kręgach, dużym, okrągłym chlebem z dodatkami. Zasmakował jej tak bardzo, że wkrótce poprosiła wybitnego szefa kuchni Rafaelle Esposito, aby przygotował tę potrawę specjalnie dla niej.

pizza włoska

Królewskie danie zawierało trzy składniki, które miały reprezentować barwy włoskiej flagi: zielony (bazylia), biały (ser mozarella) oraz czerwony (pomidory). Pizza w tej wersji ogromnie przypadła do gustu królowej, co zapoczątkowało tradycję popularnej dziś niemal na całym świecie pizzy Margherity. Ciekawe, czy w Krakowie pizza również cieszyła się takim powodzeniem wśród królów?

4. Wielka miłość Ameryki…

Podobno przeciętny Amerykanin spożywa około 46. kawałków pizzy w ciągu jednego roku, a w całej Ameryce co sekundę zjadanych jest ich około 350. Gdyby wszystkie kawałki pizzy skonsumowane przez wszystkich Amerykanów w ciągu jednego dnia ułożyć na ziemi – jeden przy drugim – zajęłyby w sumie? 100 hektarów. To prawdopodobnie wyjaśnia, dlaczego w Ameryce istnieje aż 69 000 pizzerii.

5. …i reszty świata

Obliczono, że na całym świecie każdego roku sprzedawanych jest 5 miliardów sztuk pizzy. W wyniku tego samego badania ustalono także, że najpopularniejszym czasem na jedzenie pizzy są sobotnie wieczory.

6. Wystarczy dla wszystkich

Według Księgi Rekordów Guinnessa, rekord największej okrągłej pizzy na świecie został ustalony w 1990 roku, na Norwood Hypermarket w RPA. Miała ona prawie 38 metrów średnicy i ważyła ponad 12 ton. Do jej przygotowania zużyto niemal 4.5 tony mąki, 1.8 tony sera i 900 kg sosu. Brzmi? sycąco!

Podziel się z innymi: