Najdroz?sza pizza na s?wiecie

Najdroz?sza pizza na s?wiecie

BabilonAdmin

Płatki z 24-karatowego ekwadorskiego złota, francuskie trufle, najdroższy na świecie kawior, jadalne kwiaty, strasburski pasztet foie gras i słynny brytyjski ser pleśniowy Stilton. Brzmi niedorzecznie ekskluzywnie?

Żeby było jeszcze bardziej absurdalnie, połóżmy to wszystko na cieście truflowym zabarwionym atramentem z kałamarnicy i wrzućmy do opalanego drewnem pieca. Tak powstaje najdroższa pizza świata.

Pomysłodawcą nietypowego dania jest nowojorska restauracja Industry Kitchen. Idea stworzenia najdroższej pizzy na świecie powstała w odpowiedzi na zapotrzebowania bogatych klientów z pobliskiego Wall Street, którzy są częstym gośćmi nowoczesnego lokalu. Przy okazji szefowi kuchni Braulio Bunay’owi udało się pobić dotychczasowy rekord Guinnessa. Poprzedni należał do maltańskiej restauracji Pizzeria Margo i został ustanowiony w 2010 roku. Podstawa pizzy była podobna: ciasto obsypane cieniutkimi płatkami 24-karatowego złota, białe trufle i mozzarella di bufala. Jesteście ciekawi, ile kosztuje taka przyjemność?

Ile może kosztować pizza ze złota?

Do menu restauracji pizza, nosząca znamienną nazwę ?24k?, trafiła w kwietniu 2017 roku, jednak mimo obecności w karcie nie można jej zamówić tak łatwo. Żeby skosztować najdroższej pizzy na świecie, trzeba zgłosić się do Industry Kitchen dwie doby przed planowanym przyjściem. Pozyskanie ekskluzywnych składników może bowiem zająć trochę czasu. Aurę luksusu podtrzymuje cena. Za danie trzeba bowiem zapłacić 2 tysiące dolarów, czyli prawie 7 tysięcy złotych. Jeden kęs warty jest zatem około 200 złotych, a cały kawałek około tysiąca. Co ciekawe, ceny pozostałych dań w restauracji wcale nie należą do najwyższych. Można tam zjeść dobry lunch, płacąc 15?20 dolarów.

Stolik w stolik z manhattańskimi bogaczami

Właściciele twierdzą, że zarabiają nie tyle na sprzedaży najdroższej pizzy, ale na samym fakcie, że jest ona dostępna w menu. Któż nie chciałby w końcu zamówić dania wykonanego przez kucharza, którego dłonie raz po raz posypują ciasto do pizzy 24-karatowym złotem, lub przynajmniej popatrzeć, jak kelner niesie je do stolika obok? Choć motywacją do skomponowania pizzy była chęć, by kosztowała ona jak najwięcej, jeśli wierzyć zamieszczanym w internecie opiniom dobór niedorzecznie drogich składników pozwolił na stworzenie naprawdę pysznej kompozycji smaków. Co interesujące, ciasto najdroższej pizzy, dzięki wspomnianemu atramentowi z kałamarnicy, na kolor czarny. Być może jest to nie tylko najdroższa, ale też najciekawiej zaaranżowana pizza świata.

Podziel się z innymi: