Jak rozpoznać polską pizzę?

Jak poznać polską pizzę?

PizzaBabilon

Smak pizzy znany jest na całym świecie. Popularna włoska potrawa doczekała się tak wielu wariantów, że dziś nie sposób zliczyć tych wszystkich odmian. W zależności od kraju i regionu do przygotowania smakowitego ciasta wykorzystuje się zróżnicowane dodatki. Również w naszym państwie pojawiają się składniki, które rodowity Włoch raczej nie dodałby do swojej potrawy…

Sosy do pizzy ? polski wynalazek?

Tradycyjna włoska pizza podawana jest bez żadnych dodatkowych sosów. W kraju, z którego pochodzi potrawa liczy się przede wszystkim unikalny smak ciasta połączony z pikantnym aromatem sosu pomidorowego i pozostałych składników. Wielu Włochów dodatkowy sos do pizzy uważa wręcz za profanacje, podczas gdy Polacy bardzo często po nie sięgają.

Dla nas samo ciasto wydaje się mieć zbyt suchą konsystencję. Dlatego nikogo nie dziwi fakt, że pizzerie podczas zamawiania oferują różnego rodzaju sosy. Najczęściej wykorzystuje się wariant łagodny lub czosnkowy, a niektórzy dekorują pizzę zwykłym ketchupem.

Polacy lubią dużą ilość składników

Najbardziej znana włoska pizza, czyli Margarita składa się z ciasta, sosu pomidorowego i sera. Choć ilość dodatków nie jest duża, pozwalają one wydobyć oryginalny smak potrawy, który jest tak ceniony przez koneserów. U nas warianty są znacznie bardziej rozbudowane.

Polacy kochają różnego rodzaju dodatki. Często ich nadmiar sprawia nawet, że pizza staje się zbyt ciężka, co wpływa również na wydłużenie procesów trawiennych. Bardzo często łączymy jednak ilość składników ze smakiem pizzy, uznając, że tylko wariant z dużą liczbą dodatków spełni nasze oczekiwania.

Tradycyjne warianty dostępne w wielu pizzeriach

Na cienkim lub grubym cieście często lądują składniki, których Włosi nigdy nie zastosowaliby do dekoracji potrawy. Lubimy kłaść na ciasto wędliny, szynkę, kiełbaskę czy boczek, bardzo często pojawia się też mięso drobiowe lub mielone. Nie stronimy również od dodatków warzywnych, z tym że oprócz tradycyjnej rukoli czy włoszczyzny, decydujemy się na zastosowanie bardziej regionalnych dodatków. Nie zdziwi nas zatem obecność kiszonej kapusty czy połączenia ogórka kiszonego z boczkiem.

Pojawiło się również wiele polskich wariantów, które serwują lokale gastronomiczne. Pizza wiejska, farmerska, kebabowa czy małopolska ? to tylko kilka nazw, które wskazują na regionalną modyfikację składników ciasta. Część pizzerii oferuje też możliwość przygotowania potrawy z uwzględnieniem indywidualnego zestawu składników, co umożliwia zaprojektowanie własnego dania.

Podziel się z innymi: