Pizza to danie, które pozwala na wiele wariacji smakowych w zależności od wybranych składników. Podstawę stanowi oczywiście ciasto pszenne, ale nawet w tym przypadku możemy wybrać jego rodzaj – cienkie, typowy amerykański pan (grube ciasto), a także pełnoziarniste. Najczęściej pizza kojarzy się z sosem pomidorowym i wytrawnymi dodatkami, ale w latach 60. XX wieku ta konwencja została złamana przez słodki akcent w postaci ananasa.
Korzenie wcale nie na Hawajach
Wiele osób błędnie uważa, że pizza hawajska swoje korzenie ma na malowniczej wyspie z nazwy lub w tradycji kuchni azjatyckiej. Wynika to z tendencji do łączenia smaków słodkich i kwaśnych w wielu daniach azjatyckich.
Jednak kontrowersyjna pizza hawajska powstała w Kanadzie jako eksperyment kulinarny. Około 1962 roku pochodzący z Grecji i prowadzący w Kanadzie rodzinną restaurację, Sam Panopoulos, postanowił przełamać tradycyjne włoskie zestawienie na pizzy nietypowym dodatkiem. Wybrał ananasa przez wzgląd na jego słodki smak, by sprawdzić połączenie jego słodyczy z wytrwanym smakiem szynki i sera.
Okazało się, że połączenie słodkiego owocu i klasycznych dodatków na pizzy znakomicie się sprawdza, więc pizza została stałą pozycją w menu i ruszyła w świat jako inspiracja dla lokali na całym świecie.
Mieszane uczucia wobec hawajskiej
Pizza hawajska w momencie, w którym zaczęła pojawiać się w menu lokali na całym świecie budziła pewne kontrowersje. Włosi nie są w większości pozytywnie nastawieni do tego fenomenu, gdyż nie idzie on w zgodzie z tradycyjną koncepcją włoskiej pizzy. Podobnie jak na przykład keczup, jest obrazą dla smaku.
Ten rodzaj pizzy można kochać albo nienawidzić, a znajdą się rzesze i takich i takich. Pizza hawajska zaczęła być ponownie na językach, gdy rozwinęła się moda na bycie hipsterem. Nietypowe połączenie smakowe przypisano szybko do nowego zjawiska, co zaowocowało ponowną burzą i podsyceniem podziałów w kwestii celowości pizzy hawajskiej.
Dlaczego hawajska się sprawdza?
Pizza hawajska ma jednak wielu zwolenników i to nie bez powodu, gdyż połączenie smakowe w tej kompozycji zwyczajnie się sprawdza. Najbardziej klasyczna hawajska łączy w sobie sos pomidorowy, ser, szynkę, przyprawy oraz ananasa.
Łagodny smak sosu pomidorowego z słonawym posmakiem szynki i delikatną pikanterią przypraw zostaje przyjemnie przełamany przez słodycz ananasa. Dodatkowo, soczysty owoc dodaje pizzy lekkości oraz podkreśla jej delikatność smaków. Sprawia też, że pizza, która byłaby prosta i sucha, zyskuje na kreatywności i głębi smakowej.
Połączenie wytrawnych smaków z owocowymi dodatkami nie jest zasługą samej pizzy hawajskiej. Zestawienie smaków istniało już wcześniej i w dalszym ciągu jest chętnie wykorzystywane w wielu daniach. Równie popularna jak hawajska jest sałatka z szynką, która składa się z ryżu, szynki, ananasa i majonezu.
Z pozoru kontrastujące zbyt mocno smaki mogą zaskoczyć nas swoim uzupełnieniem się nawzajem. Połączenie takie pozwala nie tylko na przełamanie jednolitości smakowej, ale także na podkreślenie poszczególnych elementów.